Is een constructieberekening verplicht?

Is een constructieberekening verplicht?

Er zijn twee gevallen wanneer een constructieberekening verplicht is.
  • Je bent vergunningsplichtig
  • Je moet voldoen aan de regelgeving
Wanneer je een omgevingsvergunning aan moet vragen omdat je vergunningsplichtig bent kan een gemeente de toekomstige verbouwing testen op basis van de bouwtekeningen en constructieberekening. Hij kan dan zien hoe groot de nieuwe constructie wordt en hoe deze in elkaar zit.

Op basis van deze informatie bepalen ze vervolgens of je wel of geen vergunning krijgt.

Vergunningsvrij bouwen betekent niet regelvrij bouwen

Dit is misschien wel de zin die wij het vaakst uitspreken. Veel mensen denken namelijk dat zij niet aan regels hoeven te voldoen omdat ze geen vergunning nodig hebben.

Toch ben je verplicht een constructieberekening te laten maken wanneer je constructieve wijzigingen doorvoert aan jouw woning. Dat is bijvoorbeeld het geval als je:
  • Een aanbouw bouwt
  • Een draagmuur verwijdert
  • Een dakterras plaatst
  • Een dakopbouw bouwt
  • Een schuur of ander bijgebouw bouwt
  • Een nieuwbouwwoning bouwt
Je moet namelijk kunnen voldoen aan de eisen die staan vastgelegd in het Bouwbesluit. In deze heilige graal van de bouw staan alle regels opgesteld waar jij als verbouwer mee te maken krijgt.

Met name de veiligheidseisen in artikel 2.1 en 2.2 zijn erg belangrijk voor een constructie. De makkelijkste manier om de veiligheid te testen is dan ook door het laten maken van een constructieberekening.

Heb je nog vragen over het aanvragen van de constructieberekening of over andere zaken rondom de berekening? Laat dan een reactie achter onder dit artikel. Wij helpen je dan zo snel mogelijk verder.
Pierre groenen
Door

Pierre groenen

op 16 Mar 2022

Is het nodig om een constructieberekening te laten maken als je de constructie zelf verzwaard?

Roy
Door

Roy

op 16 Mar 2022

hi Pierre, ja dat moet. Bij iedere constructieve wijziging (ook verzwaring) moet je een constructieberekening laten maken.

Judith
Door

Judith

op 27 Apr 2022

Is een constructieberekening alleen afdoende of moet je ook een constructietekening laten maken als je vergunningsvrij mag bouwen?

Roy
Door

Roy

op 27 Apr 2022

Hi Judith, in de praktijk wordt een constructieberekening altijd samen met een constructietekening gemaakt (zelfde kosten). De constructietekening maakt de berekening visueel.

Judith
Door

Judith

op 27 Apr 2022

Hoi Roy, dank voor je snelle reactie. Vraag is of t moet? Of dat alleen n berekening vlgs bouwbesluit afdoende is? Kan ik nl. Niet terugvinden... thx!!

Roy
Door

Roy

op 28 Apr 2022

Zonder constructietekening heeft de aannemer er niet zoveel aan, dus in de praktijk moet dat inderdaad.

j.w.
Door

j.w.

op 17 May 2022

Is het noodzakelijk dat de constructeur op locatie komt kijken of kan een dergelijke berekening ook prima op afstand met daarbij de technische tekeningen en evt. situatiefoto's?

Roy
Door

Roy

op 17 May 2022

Nee hoor, op locatie komen is meestal niet nodig. Een berekening kan goed op afstand worden gemaakt.

I.N.
Door

I.N.

op 01 Jul 2022

Ben je verplicht om een constructie berekening in het Nederlands in te leveren, of mag dit ook in het Engels?

Reactie plaatsen

Meer weten over 1 onderwerp? Klik dan op het voor jou interessante onderwerp...

Meer dan 200 waardevolle blogs over verbouwen!

Heb je een architect of constructeur nodig?